Köktürk Harfli Yazitlarin Çözümlenmesinin 120.yildönümü Geçmişten Günümüze Türk Dili Haftasi" Etkinliklerinin Moğol Basinina Yansimalari

Ulanbator Büyükelçiliği 13.12.2013

“Bugün” gazetesi Sayı: 286 (5080)

Haber Başlığı: Meraklılar Sayfa No:D4 Tarihi: 11 Aralık 2013

KÖKTÜRK HARFLİ YAZITLARIN ÇÖZÜMLENMESİNDEN BU YANA 120 YIL GEÇMİŞTİR

“Köktürk Harfli Yazıtların Çözümlenmesinin 120. Yıldönümü ve Geçmişten Günümüze Türk Dili Haftası” etkinliğin açılış töreni Moğolistan Ulusal Tarih Müzesi’nde 10 Aralık 2013 tarihinde gerçekleştirildi. Moğolistan Milli Marşı ile Türkiye Cumhuriyeti İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan anılan faaliyeti başta Moğolistan Milli Üniversitesi Rektörü Prof. A.Galtbayar olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti Ulanbator Büyükelçisi Murat Karagöz’ün onurlandırması etkinliğe ayrı bir önemlilik kazandırdı. Onurlu misafirler, başta değerli konuklar olmak üzere Moğolistan Milli Üniversitesi’nin öğretim üyeleri ve sevgili öğrencilerine hitaben açılış konuşması yaptıktan sonra eski Türkçe ve eski Türk kültürünün varlıklarını anlatan fotoğraf sergisinin açılışını yaptılar. Sözkonusu sergide, Moğolistan toprağından bulunan Göktürk Kağanlığına ait yaklaşık 120 estampaj serildi. Örneğin, Moğolistan Milli Üniversitesi Yabancı Diller ve Kültür Fakültesi Türkoloji Bölümü Dekanı Prof. TS.Battulga’nın anlattığına göre, Moğolistan toprağından bulunan “Bumbugur Heykeli Yazıtı” ve “Bukhat Heykelinin Klasik Yazıtları” sergide yer almıştır. Dekan Prof. TS. Battulga konuşmalarının devamında, “Moğolistan’da bol bol bulunan dünyanın ilgisini çeken Köktürk harfli yazıtlarını tanıtmak amacıyla düzenlenen bu etkinlik aracılığıyla Moğolistan’da runik harflerini okuyabilen bilim adamlarının var olduğunu göstermek istedik. Ayrıca, Göktürk Kağanlığı zamanında Moğolların nasıl bir harf kullandığını ortaya koymayı amaçladık. Yanı, 552-774 yılları arasında varlığını sürdüren Göktürk Kağanlığı döneminden miras kalan yazıtları sizlere sunmaktayız. Sergimizde aynı zamanda 744-840 yıllarında yazılan Uygur İmparatorluğu’na ait tarihi yazıtlar da mevcuttur. Moğolistan toprağında yaşamış olan Göktürklerin nesilleri şüphesiz günümüzdeki Türkiye Cumhuriyeti’dir. Bu doğrultuda, bugünkü etkinliğimize Türkiye Cumhuriyeti Ulanbator Büyükelçisi Sayın Murat Karagöz’ü davet ettik” dedi.

Göktürk Kağanlığı döneminde Köktürk harfini Orta Asya’da yaşayan göçmen halk ilk olarak kullanmıştır. Köktürk harfli yazıtı ilk başta daha çözümlenemediğinden dolayı runik harfi (gizli, okunmayan) olarak adlandırılmıştır. Daha sonra bu yazıt 1893 yılında Danimarkalı bilim adamı Vilhelm Thomsen tarafından çözümlenmiştir ve o tarihten bu yana 120 yıl geçmiştir.

Moğolistan Milli Üniversitesi Yabancı Diller ve Kültür Fakültesi Türkoloji Bölümü’nün öğrencileri Türkçe şarkı ve şiir söyleyip, dans ederek gelen misafirlere kısa ve ilginç bir konser verdi. Öğrencilerin söyledikleri Türkiye’nin ünlü şairi Orhan Veli’nin yazdığı “İstanbul’u dinliyorum, Gözlerim kapalı” adlı şiir ile yazar Pir Sultan Abdul’un kaleme aldığı “Dostum” türküsü T.C. Ulanbator Büyükelçisi Murat Karagöz başta olmak üzere diğer misafirler tarafından sevinçle alkışlanarak karşılandı ve eşlik edildi. Bahsekonu konserin yönetmenliğini Türkiye’nin Yunus Emre Enstitüsü’nden Moğolistan Milli Üniversitesi Yabancı Diller ve Kültür Fakültesi Türkoloji Bölümü’nün öğrencilerine ders vermek amacıyla gelen misafir okutman Fatma Albayrak üstlendi.

Türkiye Cumhuriyeti Ulanbator Büyükelçisi Murat Karagöz göreve başlayalı daha 25 gün geçmekte olduğunu anlattı. Sayın Büyükelçi konuşmalarında, “Öncelikle Göktürk Kağanlığından kalan değerli mirasları bugüne kadar koruyan Moğol dostlarıma teşekkür ediyorum. Türk ve Moğol dili Altay-Ural dil ailesinde yer almaktadır. Türk atalarının Moğolistan toprağında yaşamasından bu yana 1300’den fazla yıl geçmiştir. Bu aralarda biz hem dil hem de kültür zenginlikleri açısından birçok değerli şeyi kaybetmişizdir ve aynı zamanda o kadar şeyi de koruyabilmişizdir. Bu yüzden bugüne kadar koruyabildiğimizi yeni nesillere olduğu gibi aktarmak adına yaptığımız etkinliklerin biri de bugünkü “Köktürk Harfli Yazıtların Çözümlenmesinin 120. Yıldönümü” faaliyetidir. Geçmişten bugüne kadar birçok bilim adamı eski Türk dili üzerinde araştırmalar yapmıştır. Gelecek sene yapılan araştırmalar temelinde Türkoloji’nin geliştirilmesine yönelik uluslararası konferans ve toplantıları gerçekleştirme yoluyla Türkçe’nin bir dünya dili olmasını sağlamayı planlamaktayız” dedi. Ayrıca, Büyükelçi Murat Karagöz, 2014 yılında Türkiye Cumhuriyeti ile Moğolistan arasında Diplomatik İlişkilerin Kuruluşunun 45. Yıldönümü kutlanacağını ve bu çerçevede, işbirliği yapmakta olan tüm alanlarda çeşitli etkinlikler düzenlemeyi planladıklarını anlattı.

Haber yazan: Gazeteci G.Ariuntsatsral

Pazartesi - Cuma

09:30 - 12:30 / 14:00 - 18:00

1.1.2016 1.1.2016 Yeni Yıl
9.2.2016 11.2.2016 Beyaz Ay Bayramı
8.3.2016 8.3.2016 Kadınlar Günü
1.6.2016 1.6.2016 Anne ve Çocuk Bayramı
11.7.2016 15.7.2016 Milli Bayram Naadam
29.10.2016 29.10.2016 Türkiye Cumhuriyeti Cumhuriyet Bayramı
29.12.2016 29.12.2016 Ulusal Özgürlük ve Bağımsızlık Günü