Büyükelçi Murat Karagöz’ün “tarlan Tagzım” Adlı Kazak Dergisine Verdiği Mülakatı

Ulanbator Büyükelçiliği 18.03.2014

MURAT KARAGÖZ: “MOĞOLİSTAN HALKIYLA KUŞUN KANATLARI GİBİ BARIŞ İÇİNDE YAŞAMAK İSTİYORUZ”

  1. Siz daha önce Moğolistan’a gelmiş miydiniz? Moğolistan ile ilgili ilk izleniminiz nedir?

Büyükelçi olarak atanmadan önce Moğolistan’a gelmemiştim. Ancak, gerek Moğolistan’da görev yapan Türk diplomatları gerek Moğolistan hakkındaki kitaplardan bu ülkeye dair ayrıntılı bilgi edinmeye çalıştım. Moğolistan ve Ulanbator’la ilgili ilk izlenimlerimin herkes bakımından aynı olduğunu düşünüyorum; dondurucu soğuk, kirli hava ve yoğun trafik. Bununla birlikte, insanların sıcaklığı ve Türklere ve Türkiye’ye bakışı beni son derece olumlu etkiledi. Burada bulunmaktan büyük mutluluk duyuyorum.

  1. T.C. Ulanbator Büyükelçiliği hangi alanda Moğolistan ile işbirliğini geliştirmek istiyor?

Türkiye ve onun diplomatik temsilciliği olan Büyükelçiliğimiz, Moğolistan ile işbirliğini her alanda geliştirmek istemektedir. Türkiye ile Moğolistan arasındaki siyasi ilişkiler mükemmel seviyededir. Ekonomik ve ticari ilişkilerimizdeki mevcut tablo ise gerçek potansiyeli yansıtmamaktadır. Bu itibarla, önümüzdeki dönemde ilişkilerimizin bilhassa ekonomi ve kültür boyutları üzerine odaklanmayı arzu ediyorum.

  1. Türkiye ve Moğolistan arasındaki eğitim işbirliğine ilişkin neler düşünüyorsunuz? Diyanet İşleri Başkanlığı aracılığıyla ve başka yollarla Türkiye’ye gidip okuyan çok öğrencimiz bulunmakta.

Türkiye ve Moğolistan arasındaki işbirliğinin önemli bir boyutunu eğitim alanındaki faaliyetler oluşturmaktadır. Türkiye’de halen yüksek öğrenim gören 1000 civarında Moğol öğrenci bulunmakta; bunların takriben yarısı Türkiye’nin sağladığı burslarla eğitimini sürdürmektedir. Buna ilave olarak, Diyanet İşleri Başkanlığımız her yıl 25 Moğol öğrenciye Türkiye’de eğitim imkanı sağlamaktadır.

  1. Öğrencilere verilen burs ve sunulan diğer imkanlardan bahseder misiniz? Siz bu konuda nasıl bir politika izlemeyi düşünüyorsunuz?

Başbakanlığa bağlı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından her yıl yabancı uyruklu öğrencilere lisans ve lisansüstü seviyelerde öğrenim bursu sağlanmaktadır. Geçtiğimiz yıl 47 Moğol öğrenci bu burslardan yararlanmıştır. Bu bursların sınavları Ankara’dan gelen uzmanlarımızca başkent Ulanbator’da ve Moğolistan’ın başka şehirlerinde son derece profesyonel biçimde yapılmaktadır. Eğitim alanındaki işbirliği geleceğe yatırım anlamını taşımaktadır. Ben bu sahadaki işbirliğini önemsiyor ve gelişerek devam etmesini arzu ediyorum.

5. Türkiye İslam ülkelerden biridir. Moğolistan’da dini İslam olan yaklaşık 100 bin Kazak yaşamaktadır. İleride Kazaklarla ilgili olarak nasıl politika yürütmeyi planlıyorsunuz?

Moğolistan’da çoğu Kazak kökenli ve toplam nüfusun yaklaşık %5’ine denk gelen Müslüman bir kitle yaşamaktadır. Hak ve özgürlükleri anayasa ile güvence altına alınan bu kitlenin istediği şekilde ibadet edebilmesi, Moğolistan’da demokrasi ve insan haklarının seviyesi bakımından ne kadar ileri bir noktada bulunduğunu ortaya koyan önemli bir göstergedir. Kazak kökenliler dahil tüm Moğol vatandaşlarının siyasal, ekonomik ve toplumsal açıdan iyi seviyede olması Türkiye’yi memnun eder.

  1. Yakında Kazakların bayramı Nevruz kutlanacak. Kazaklara bayram mesaji iletir misiniz?

Nevruz “Yeni Gün” anlamına gelir. Baharın gelişini, tabiatın uyanışını simgeler. Geniş Avrasya coğrafyasında büyük şenliklerle kutlanır. Kimilerince Nevruz, Türklerin ilk milli bayramıdır. Uygurların, Nevruz kutlamalarını tasvir ettikleri tabloları bulunmaktadır. Nevruz bayramının Moğolistan’da, bilhassa Kazakların yaşadığı bölgelerde, 22 Mart günü kutlanacağını biliyorum. Kazak kardeşlerimizin bu sevincine ortak olmayı ve Türkiye’de de büyük bir coşkuyla kutlanan bu bayramda onların arasında olmayı iştiyakla bekliyorum. Sizlerin bu güzel vesileyi ebediyen barış ve dostluk duygularıyla kutlamanızı arzu ediyor, hepinize sağlık, mutluluk ve esenlikler diliyorum.

“Tarlan Tagzım” adlı Kazak dergisi

Tarih: Mart 2014

Sayı No: 05

Pazartesi - Cuma

09:30 - 12:30 / 14:00 - 18:00

1.1.2016 1.1.2016 Yeni Yıl
9.2.2016 11.2.2016 Beyaz Ay Bayramı
8.3.2016 8.3.2016 Kadınlar Günü
1.6.2016 1.6.2016 Anne ve Çocuk Bayramı
11.7.2016 15.7.2016 Milli Bayram Naadam
29.10.2016 29.10.2016 Türkiye Cumhuriyeti Cumhuriyet Bayramı
29.12.2016 29.12.2016 Ulusal Özgürlük ve Bağımsızlık Günü