Büyükelçi Murat Karagöz'ün Anadolu Ajansı Muhabirine Verdiği Röportaj

Ulanbator Büyükelçiliği 14.06.2014

ULAN BATUR (AA) - Sinan Polat- Türkiye'nin Ulan Batur Büyükelçisi Murat Karagöz, ülkenin Çin ve Rusya pazarına yakınlığının yatırım açısından ciddi bir avantaj olduğuna dikkati çekerek, Moğolistan'da Türk yatırımcıları büyük fırsatlar beklediğini söyledi.Karagöz, AA muhabirinin sorularını yanıtlarken, Moğolistan'ın Türklerin atayurdu olması dolayısıyla iki ülke arasındaçok derin tarihi ve kültürel bağlarolduğunu belirtti."Coğrafya olarakuzağız ama kalben yakınız" diyen Karagöz, ülkede Türkiye'ye karşı olumlu bakış olduğunu belirterek "Türkiye çok seviliyor, sayılıyor ve merak ediliyor. İnsanlar Türkiye'yi tanımak istiyor" dedi.

Karagöz, sosyal medyayı da kullanarak Türkiye'nin tanıtılması konusunda tüm fırsatları değerlendirdiklerini dile getirdi.

Kültürün yanında dilin de iki ülkeyi yakınlaştıran unsurlardan biri olduğuna dikkati çeken Karagöz, 340'ı burslu olmak üzere halihazırda 900 Moğol öğrencinin Türkiye'de eğitim gördüğünü, ayrıca Moğolistan Devlet Üniversitesi'nde yabancı diller fakültesine bağlı Türkoloji bölümünde de Türkçe öğretildiğine işaret etti. Bu öğrencilerin "sadece Türkçe öğrenmek değil Türkiye'yi tanımak, siyasi kimliğiyleekonomik ve kültürel gelişmişliğiylealtyapısıyla tanımak arayışı içinde" olduklarını ifade eden Karagöz, Yunus Emre Enstitüsü'nünMoğolistan'a bir kültür merkezi açması gerektiğini ifade etti.- "Yatırım için gerekli şartlar var"

Türkiye ile Moğolistan arasındaki siyasi ilişkilere de değinen Kara, siyasi ilişkilerin "mükemmel" seviyede olduğuna vurgu yaptı. Karagöz, son dönemde yaşanan karşılıklı üst düzey ziyaretlerin de bunun bir yansıması olduğunu söyledi.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Ulan Batur'u ziyaret ettiğini hatırlatan Karagöz, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da ziyaretini Soma faciası nedeniyle ertelemek zorunda kaldığını hatırlattı. Karagöz, buna karşılık Moğolistan Meclis Başkanı Zandaakhuu Enkhbold'un da Türkiye'yi ziyaret ettiğini dile getirdi.Siyasi ilişkilerde yakalanan başarının, ekonomik ilişkilere yeterince yansıtılamadığına işaret eden Karagöz, ülkede yatırım için gerekli şartların ve altyapının olduğunu fakat ülkedeki imkanların Türkiye'deki iş çevreleri tarafından yeterince tanınmadığını söyledi. Karagöz, bu durumu "Aslında bütün imkan ve yeteneklere sahibiz. Hani bizde bir tabir vardır; Yağ, un, şeker var ama helva yapmayı bilmiyoruz. Belki Moğolistan için bu bir parça geçerli" sözleriyle ifade etti.

- "Rusya ve Çin pazarına komşu"


Moğolistan'ın Çin ve Rusya'ya komşu olmasının yatırımcılar için büyük bir avantaj olduğuna dikkati çeken Karagöz, "1 milyar 300 milyon nüfuslu Çin pazarı ve kuzeyde aynı şekilde Rusya pazarı olduğu düşünülürse girişimcilerimiz için aslında ciddi olanaklar var" dedi.Yaklaşık 3 milyon nüfusa sahip ülkenin başta doğal kaynaklar olmak üzere büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirten Karagöz, "Dünyanın 5kıtasında yüzlerce ülkede iş yapan iş adamlarımızburalara gelebilirler ve gelmeliler çünkü Koreli, Japon, Hintli, Alman, Fransız şirketlerini, başka ülkelerin yatırımcılarını gördüğünüz zaman 'neden burda Türkiye olmasın?' diye soruyorsunuz. Hele hele yanı başınızda Orta Asya'da, Kazakistan'da, Türkmenistan'da çok ciddi projeler gerçekleştiren Türk girişimcilerini gördüğünüzde 'niye buralara gelmesinler' diye düşünüyorsunuz" diye konuştu.Büyükelçi Karagöz, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 50 milyon dolar olduğunu, bunun da potansiyelinin çok altında kaldığını vurgulayarak, bu miktarı 2015'te 250 milyon dolara çıkarmayı hedeflediklerini dile getirdi.Ticaret hacminin küçüklüğünde Türk yatırımcıların Moğolistan pazarını yeterince tanımamasının etkili olduğuna dikkati çeken Karagöz, Moğolistan Yatırım Günleri ve Türk Moğol İş Konseyi aracılığıyla bu engeli aşmayı planladıklarını aktardı.


- "Vize almak gerekmiyor"

Son dönemde iki ülke arasında işbirliğini kolaylaştırıcı pek çok adım atıldığını kaydeden Karagöz, vize muafiyeti ve THY'nin Ulan Batur'a doğrudan sefer başlatmasının bunlardan sadece birkaçı olduğunu ifade etti. Karagöz, "Yani Türk vatandaşları ceplerine pasaportlarını koyup, biletlerini alıp buraya 30 güne kadar seyahatlerine hiçbir vize almadan gelebilecekler" dedi.Moğol yetkililerin çalışma ve uzun süreli ikametle ilgili prosedürlerde gerekli hoşgörüyü gösterdiklerini ifade eden Büyükelçi Karagöz, yabancı işçi çalıştırma, kazancı havale etme, akreditif açma, vergi baremlerinin uyumlulaştırılması, sosyal güvenlik anlaşması akdedilmesi gibi konularda da çalışmaların devam ettiğini açıkladı.Büyükelçi Karagöz, yatırımcılara kolaylık sağlaması açısından Türk bankalarını tıpkı Balkanlar'da olduğu gibi Moğolistan'da da şube açmaya davet etti.Moğolistan'da iş kurmak için Türkiye ve Moğolistan arasında imzalanan anlaşmaların yanı sıra ülkenin 2009'da başlattığı dışa açılım kapsamında gerekli hukuki altyapının teşkil edildiğine dikkati çeken Karagöz, "İş adamlarımızı Moğolistan'da inşaat, gıda, imalat, dericilik, turizm, kuyum gibi sektörlerdeki çok büyük fırsatlar bekliyor" diye konuştu.- Yatırım alanları

Moğolistan'ın maden bakımından dünyanın en zengin ülkeleri arasında gösterildiğinin altını çizen Karagöz, ülkenin altın, gümüş, demir, bakır, kömür ve uranyum madenleri açısından çok zengin olduğunu ifade etti.

Ülkenin 1,5 milyon kilometrekare toprağa sahip olduğuna işaret eden Karagöz, ağır iklim koşullarının yanı sıra bilgi ve deneyim eksikliği nedeniyle bu toprakların yeterince değerlendirilemediğine değindi.Tarım konusunda da Moğolistan'da yatırım imkanları olduğuna dikkati çeken Karagöz "Türkiye'nin Moğolistan'a destek vereceği başlıca alanların başında tarım geliyor" ifadesini kullandı.Türkiye'nin destek verebileceği bir diğer alan olarak hayvancılığı gösteren Karagöz, ülkede 30 milyonu küçükbaş olmak üzere 50 milyon baş hayvan olduğunu, buna rağmen süt ve süt ürünlerinin yüzde 74'ünü Çin'den ithal edildiğine dikkati çekti."Sanırım bu rakamlar bu konuda bir yetersizlik olduğunu ortaya koyuyor" diyen Karagöz, ülkede barınaklı, korunaklı hayvancılık yapılmamasının bunda etkili olduğuna işaret etti. Türkiye'nin çiftlik projesi geliştirmesi halinde ülkedeki hayvancılığı da ciddi katkıda bulunabileceğini kaydeden Karagöz, "Yani, Türkiye, tohumundan tutun hayvancılıktan verim alınmasına, derinin hayvanın üzerinden alınmasından kimyasallarla korunmasına, işlenmesine ve nihayet pazarlanmasına kadar pek çok konuda katkıda bulunabilir" diye konuştu.Ülkedeki kentsel dönüşümün inşaat sektörü açısından çeşitli fırsatları beraberinde getirdiğine dikkati çeken Karagöz, ülkede faaliyet gösteren Türk şirketlerinin kentsel dönüşüm projelerinin yanı sıra,geri dönüşüm, atıksu arıtımı, hidroelektrik santrali inşası gibi büyük projeler üstlenmelerinden memnuniyet duyduğunu dile getirdi.İki ülkenin turizm konusunda da işbirliği yapabileceğini söyleyen Karagöz, "Dünyanın en çok ziyaret edilen 6'ncı durağı Türkiye. En çok beğenilen 10 şehir arasında 2şehrimiz var: Antalya ve İstanbul. Dolayısıyla bu ülkeye bu birikimimizi aktarabilecek büyük bir potansiyele sahibiz" ifadesini kullandı.Moğolistan'ın doğal güzellikler açısından da zengin bir ülke olduğunu belirten Karagöz, ülkenin çeşitli uygarlıkların kalıntılarını da topraklarında barındırdığını, bu yönüyle de turizm alanında potansiyel sahibi olduğunu söyledi.

Kaynak: AA

Ekleme Tarihi: 12.06.2014 11:29

http://haberciniz.biz/mogolistan-turk-yatirimcilari-bekliyor-2940147h.htm

http://www.konhaber.com/yeni/haber-138124-GUNCEL-Mogolistan-Turk-yatirimcilari-bekliyor.html

Pazartesi - Cuma

09:30 - 12:30 / 14:00 - 18:00

1.1.2016 1.1.2016 Yeni Yıl
9.2.2016 11.2.2016 Beyaz Ay Bayramı
8.3.2016 8.3.2016 Kadınlar Günü
1.6.2016 1.6.2016 Anne ve Çocuk Bayramı
11.7.2016 15.7.2016 Milli Bayram Naadam
29.10.2016 29.10.2016 Türkiye Cumhuriyeti Cumhuriyet Bayramı
29.12.2016 29.12.2016 Ulusal Özgürlük ve Bağımsızlık Günü