29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonunda Büyükelçi Murat Karagöz Tarafından Yapılan Konuşmanın Metni

Ulanbator Büyükelçiliği 31.10.2014

Ulanbator, 28 Ekim 2014

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI RESEPSİYON KONUŞMASI

(91. YILDÖNÜMÜ)

Moğolistan Büyük Kuralı’nın Sayın Başkan Vekili,

Sayın Bakan,

Sayın Milletvekilleri,

Kordiplomatiğin Saygıdeğer Temsilcileri,

Sevgili Vatandaşlarım,

Değerli Konuklar,

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 91.yıldönümünü dost ülke Moğolistan’ın başkenti Ulanbator’da sizlerle birlikte kutlamaktan büyük bir onur ve mutluluk duyuyorum.

Önceki gün 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle bir Moğol medya kuruluşuna verdiğim mülakatta Cumhuriyetin kazanımlarını anlatırken bir çocuk şarkısının şu sözlerini hatırladım:

“ Cumhuriyet Cumhuriyet en güzel şey hürriyet,

Nice zahmet nice emek, verdi sana bu millet”

Biz Türkler için Cumhuriyet salt bir yönetim biçimi olmanın ötesinde anlam taşır. Bugünlerde Türkiye’nin sınırlarının hemen karşı tarafında olup bitene baktığımızda Cumhuriyetimizin ne ifade ettiğini, taşıdığı değerin ne anlama geldiğini bölgesel ve küresel ölçekte daha iyi anlıyor ve takdir ediyoruz. Bu itibarla, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşlarını minnet ve şükran duygularıyla anıyoruz.

Değerli Konuklar,

Aralarındaki köklü tarihi ve kültürel yakınlık binlerce yıl öteye uzanan Türkiye ve Moğolistan, özgün ilişkilere sahiptir. Moğolistan, tarihte ilk Türk devletlerine ev sahipliği yapmış; Orhun Yazıtları gibi insanlığın ortak mirasına özveriyle sahip çıkmış bir ülke, Türkler ve Moğollar birbirine dil ve gönül bağıyla bağlı, tarihten husumet yerine dostluk ve işbirliği dersleri çıkarmış, cihan imparatorluklarının mirasçısı iki ulustur. Türkiye’nin Moğolistan’la dostluğu bugün demokrasi, hukukun üstünlüğü, insan hak ve özgürlüklerine saygı gibi paylaşılan değerler ekseninde şekillenen ve her gün güçlenen bir dostluktur. Ve BM’den NATO’ya AGİT’den ŞİÖ’ye uzanan geniş bir yelpazede başarıyla devam etmektedir. Moğolistan Türkiye’yi dış politika konseptinde “üçüncü komşu” olarak tanımlamakta, Türkiye ise coğrafi olarak belki uzak ama kalben yakın Moğolistan’ın ekonomik kalkınması, refah ve esenliğine katkıda bulunmaktadır.

Değerli Konuklar,

Bu yıl iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 45.yıldönümünü kutluyoruz. Yıl boyunca Türk-Moğol dostluğunu pekiştirmek adına bir dizi faaliyet gerçekleştirdik. Sayın TBMM Başkanımız ve Sayın Milli Savunma Bakanımız Moğolistan’ı ziyaret ettiler. Konsolosluk istişareleri düzenledik. Milli güvenlik, bütçe planlama, adalet, içişleri dâhil yasama ve yürütme erklerinde bir dizi çalışma ziyareti gerçekleşti. Türk yemek festivali, defile, konser ve filmle “Ulanbator Türk Günleri”ni birlikte kutladık. Sonuncusu Bilge Tonyukuk karayolu olmak üzere, TİKA vasıtasıyla bir dizi projeye destek verdik. Halktan halka temasların güçlendirmesi adına çok önemli bir adım atarak vizesiz seyahat rejimini hayata geçirdik. THY’nin İstanbul-Ulanbator doğrudan uçak seferleri sayesinde turizm hareketine canlılık getirdik. Hala Türkiye’de yüksek öğrenim gören 900 öğrenciye yenilerini eklemek adına 45 Moğol öğrenciye lisans ve lisansüstü burs imkânı sağladık. Ekonomik ve ticari ilişkilerimizi geliştirmek amacıyla yeni Türk şirketlerini Moğol pazarıyla tanıştırdık. “İkinci Uluslararası Ulanbator Film Festivali”ne ödüllü Türk filmlerini getirdik. Ve Büyükelçiliğimizin inşaatı geçen yıl tamamlanan bu güzel ikametgâh ve yeniden onarılan kançılarya binalarını siz Moğol dostlarımıza açtık.

Değerli Konuklar,

Önümüzde ciddi fırsat ve sınamalar var. G-20 üyesi Türkiye 1 Aralık 2014 tarihinden itibaren bir yıl süreyle bu Grubun Dönem Başkanlığı’nı üstlenecek, onlarca önemli toplantıya ev sahipliği yapacak. Büyükelçiliğimiz, 2015-2016 yıllarında NATO Temas Noktası olarak görev yapacak. 2015’de Türkiye, 2016’da ise Moğolistan’da parlamento seçimleri düzenlenecek. Nihayet Moğolistan 2016 yılında çok önemli bir faaliyete, ASEM Zirvesi’ne ev sahipliği yapacak. Türkiye olarak bu süreçte Moğolistan’la daha yakın eşgüdüm ve işbirliği arzuluyoruz.

Değerli Konuklar,

Öyle inanıyorum ki, zengin ortak kültürel miras ve karşılıklı siyası irade ışığında Türk-Moğol dostluğu günden güne gelişecek ve gelecek kuşaklar için önemli bir miras teşkil edecektir.

Sözlerime son verirken, Şahsım ve mesai arkadaşlarım adına Türk-Moğol dostluk köprüsünün en güzel örneğini teşkil eden ve bugün aramızda bulunan Moğolistan Devlet Üniversitesi Türkoloji Bölümü öğrencilerine ve Devlet Opera ve Balesi’ne bağlı Quartet mensuplarına bu anlamlı geceye katkılarından ötürü şükranlarımı sunuyorum.

Bu duygularla sizleri selamlıyor, yaşasın Türkiye Cumhuriyeti’nin 91.Yılı ve yaşasın Türk-Moğol dostluğu diyorum.


İlgili Dosyalar

29 ekim konuşma.jpg

Pazartesi - Cuma

09:30 - 12:30 / 14:00 - 18:00

1.1.2016 1.1.2016 Yeni Yıl
9.2.2016 11.2.2016 Beyaz Ay Bayramı
8.3.2016 8.3.2016 Kadınlar Günü
1.6.2016 1.6.2016 Anne ve Çocuk Bayramı
11.7.2016 15.7.2016 Milli Bayram Naadam
29.10.2016 29.10.2016 Türkiye Cumhuriyeti Cumhuriyet Bayramı
29.12.2016 29.12.2016 Ulusal Özgürlük ve Bağımsızlık Günü