Türkiye Cumhuriyeti

Ulanbator Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Köktürk Harfli Yazitlarin Çözümlenmesinin 120.yildönümü Geçmişten Günümüze Türk Dili Haftasi" Etkinliklerinin Moğol Basinina Yansimalari , 13.12.2013

“SBN” TELEVİZYONDA YAYINLANAN HABER ÇEVİRİSİ

Moğolistan Milli Üniversitesi Yabancı Diller Ve Kültür Fakültesi Türkoloji Bölümü’nün girişimiyle Türkiye Cumhuriyeti Ulanbator Büyükelçiliği’nin desteğiyle düzenlenmekte olan “Köktürk Harfli Yazıtların Çözümlenmesinin 120. Yıldönümü Geçmişten Günümüze Türk Dili Haftası” etkinliğinin açılış töreninde Türkçe konuşan Moğol öğrenciler Türk dili bayramını kutladı. Anılan etkinlik, Moğolistan ve Türkiye Cumhuriyeti arasındaki ilişkileri ile öğrenci değişim programların geliştirilmesine katkıda bulunmaktadır. Türk dili, Türk edebiyatını, tarihini ve Türk kültürünü tanıtmak amacıyla düzenlenen bahsekonu faaliyet 10 Aralık 2013 - 14 Aralık 2013 tarihleri arasında devam edecektir.

Türkiye Cumhuriyeti Ulanbator Büyükelçisi Murat Karagöz’ün röportajı: “Köktürk harfli yazıtlar 120 yıl önce 1893 yılında Danimarkalı bilim adamı Vilhelm Thomsen tarafından çözümlenmiştir. Göktürk Kağanlığı 1300’ten fazla yıl önce Moğolistan toprağında varlığını sürdürmüştür. Biz o tarihten bugüne kadar hem dil hem kültür zenginlikleri açısından bazı değerlerimizi kaybetmişiz, ama birçoğunu da koruyabilmişizdir. T.C. Ulanbator Büyükelçiliği olarak, gelecek sene Türkoloji’yi geliştirmek amacıyla çeşitli konferans ve toplantılarılar düzenlemeyi planlamaktayız. Ayrıca, 2014 yılı Büyükelçiliğimiz için önemli bir yıldır. Çünkü bu tarihte Türkiye Cumhuriyeti ile Moğolistan arasındaki Diplomatik İlişkilerin Kuruluşunun 45. Yıldönümü kutlanacaktır.”

Moğolistan Milli Üniversitesi Yabancı Diller Ve Kültür Fakültesi Türkoloji Bölümü öğrencileri de anılan etkinlik sırasında Türk diline ne kadar ilgi duyduklarını ve öğrendiklerini gösterdiler. Türkiye Cumhuriyeti Ulanbator Büyükelçiliği temsilcileri de Türkçenin Moğolistan’da yaygın kullanıldığını vurgulayarak Türk dilinin bir dünya dili olabileceğini işaretledi. Ayrıca, Moğol öğrenciler için Türkçe öğrenmenin kolay olduğunu, imkânların her zaman açık olduğunu söylediler.

 

“SBN” TELEVİZYON KANALI

10 Aralık 2010