Türkiye Cumhuriyeti

Ulanbator Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

M.karagöz: Bu Yıl Moğolistan'da 10 Milyon Abd Dolarlık 60 Proje Gerçekleşecek , 19.02.2014

Türkiye Cumhuriyeti Ulanbator Büyükelçisi Murat KARAGÖZ, 12 Şubat 2014 tarihinde Büyükelçiliğin yeni ikametgâhında basın mensuplarını kabul ederek iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin tesisinin 45. Yıldönümü çerçevesinde planladığı işlerden bahsetti.

Büyükelçi M.Karagöz toplantı başında, geçtiğimiz dönemlerde iki ülke ilişkilerinin yıldan yıla genişlediğini belirterek, geçen yıllarda kazanılan başarılarını daha da güçlendirmeye, samimi ve barış içindeki ilişkiyi daha da derinleştirmeye çalıştığını ifade etti. Büyükelçi, zaman geçtikçe gelişen ilişki ve işbirliğinin iki ülke arasındaki üst düzey ziyaretlerle daha da pekişeceğinin altını çizerek, siyasal düzeyde 2014 yılında nelerin yaşandığını anlattı ve aşağıdaki bilgileri verdi.

‘‘İki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 45.yıldönümü itibarıyla ilk defa Türkiye Dışişleri Bakanı'nın gelecek Nisan ayında Moğolistan’ı ziyaret etmesi öngörülmektedir. Ayrıca, Haziran ayında Türkiye Büyük Millet Meclis Başkanı geliyor ve başka Bakanlar da ziyaret planlıyorlar. Ziyaretler sırasındaki üst düzey görüşmelerde, bazı anlaşmaların imzalanması bekleniyor. Türkiye tarafından, sosyal ve ekonomik işbirliğini geliştirme çerçevesinde, İstanbul’a direk uçuş sayısını artırmak, Ulanbator’da 3000 konutluk proje, atık su arıtma tesisi ve hidroelektrik santralı kurma ve şehir planlama gibi konulara önem verilmektedir.

Ekonomik işbirliğini geliştirme açısından Ulanbator’da "Moğolistan Yatırım Günleri ve Türk-Moğol İşadamları Konseyi" ve ayrıca, dericilik ve turizmi destekleyen faaliyetlerin yapılacağı bildirildi. TİKA, geçen yıl Moğolistan’da 1,1 milyon ABD Doları değerinde 40 proje gerçekleştirdi. Basın toplantısında, 2014 yılında TİKA tarafından Moğolistan'da 10 milyon ABD Dolarlık 60 projenin gerçekleştirileceği belirtildi.

Büyükelçi, İki ülke ilişkilerinde kültürün önemli olduğuna değinerek bu yıl ‘Türk Sinema Günleri’, resim sergisi, konser ve defile düzenlemeyi planladıklarını açıkladı. Ayrıca, "Atatürk Orta okulunda (5.okul) okuyan öğrenciler arasında şiir ve kompozisyon yarışmaları düzenlenecek" dedi. Ayrıca, gelecek sonbaharda düzenlenecek olan "Uluslararası Sempozyum" ile ilgili hazırlık çalışmaların başladığını ifade etti.

Eğitim alanında yapılacak önemli işlerden birinin Ankara'daki bir üniversitede Moğol Dili ve Araştırmaları (Mongolistik) bölümünün açılması olduğunu açıklayan Büyükelçi, Moğol film yapımcılarının Türkiye’ye gidip belgesel çekebileceklerini söyledi. Büyükelçi konuşmasının devamında, basın kurumlarıyla işbilirği içinde olmayı istediğini belirtti. Basın toplantısı sonuna doğru Türkiye dış politikasından bahsederek gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türkiye’nin Avrupa Birliği'ne üye olmak istediğini ve komşuları olan Suriye ve Irakla barış içinde yaşamaya önem verdiğinden bahsetti. Bu sırada gazeteciler Büyükelçilik ikametgâhını gezerek hatıra fotoğrafı çektirdiler.

www.montsame.gov.mn