Türkiye Cumhuriyeti

Ulanbator Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Büyükelçi Murat Karagöz Bayan-ölgiy Vilayetini Ziyaret Etti , 26.03.2014

Türkiye Cumhuriyeti Ulanbator Büyükelçisi Murat Karagöz, Bayan-Ölgiy vilayeti Meclis Başkanı Lazathan ve Vali Darmen’in özel davetlisi olarak Nevruz Bayramı vesilesiyle 20-22 Mart tarihlerinde Bayan-Ölgiy vilayetini ziyaret etmiştir.

 

Sözkonusu ziyaretinde Büyükelçi Karagöz’e TİKA Ulanbator Program Koordinatörü, Büyükelçilik Sosyal İşler Koordinatörü ve Moğolistan Milli Üniversitesi Türkoloji bölümü okutmanı refakat etmişlerdir.

 

Büyükelçi Karagöz temasları çerçevesinde Bayan-Ölgiy Meclis Başkanı, Valisi, Belediye Başkanı, İslam Cemiyeti Başkanı ve vilayette yaşayan Türk vatandaşlarıyla bir araya gelmiştir.

 

Büyükelçi Karagöz, TİKA’nın ve Diyanet İşleri Başkanlığının katkı yaptığı projeler hakkında bilgi almış, bu çerçevede engelliler okulu, huzurevi, kreş, vakıf yurdu ve ilköğretim okulu gibi kurumları ziyaret etmiş; Ölgiy’li işadamları ile bir araya gelmiş, Ölgiy müzesinde sergi açılışına katılmış, radyoya mülakat vermiş ve diğer vilayetlerden gelen çeşitli gruplarla toplantılar düzenlemiştir.

 

Büyükelçi , Ölgiy’de Türkiye’nin yardımıyla inşa edilen Müftülük Binasının açılış törenine de katılmıştır.

 

Büyükelçi Karagöz, Nevruz bayramı konseri vesilesiyle düzenlenen etkinlikte Ölgiy’lilere hitap etmiş; bu çerçevede 76 milyon Türk vatandaşının selam ve sevgilerini ileterek vilayetin Moğolistan’ın çok kültürlü ve çok etnili yapısını en iyi biçimde yansıttığına ve hem Çin hem Rusya’ya komşu olduğu için stratejik bir konuma sahip olduğuna değinerek Türkiye’nin Moğolistan’a özellikle de Bayan-Ölgiy vilayetine yönelik destek ve katkılarının devam edeceğini vurgulamıştır.

 

 

İlgili Dosyalar :