Türkiye Cumhuriyeti

Ulanbator Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Basın Açıklaması , 23.09.2014

Türkiye’nin Moğolistan nezdindeki Büyükelçisi Murat Karagöz, 18-19 Eylül 2014 tarihlerinde Orkhon ve Darkhan-Uul Vilayetlerine bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. İki ülke arasındaki ekonomik, ticari ve kültürel bağları güçlendirmek ve Büyükelçiliğin kamu diplomasisi faaliyetlerine katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen ziyarette Büyükelçi Karagöz’e, Büyükelçilik Ekonomi ve Ticaret Müşavir Yardımcısı Oğuz Kuyumcu ve Sosyal Hizmetler Koordinatörü Mustafa Fahri Uğur refakat etmişlerdir. 

Türk heyeti Erdenet’teki temasları kapsamında Erdenet Belediye Başkanı ve Bayan-Undur Kaymakamı ile Orkhon Vilayeti yetkilileriyle görüşmüş; bu çerçevede inşaat, altyapı, dericilik, tarım ve hayvancılık sektörleri hakkında görüş alış-verişinde bulunmuştur. 

İş çevreleri ve medya mensuplarıyla düzenlenen toplantıların ardından Türk heyeti, “Erdenet” bakır zenginleştirme fabrikasını ve Erdenet’te Alapala isimli Türk şirketinin kurduğu un değirmeni fabrikasını ziyaret etmiştir. 

Büyükelçi Karagöz, ziyaretin Darkhan bölümünde Darkhan Vali Vekili ve iş çevreleriyle bir toplantıda buluşmuş; anılan toplantıda Türkiye’nin Moğolistan’a gıda, tarım ve hayvancılık alanlarında ne gibi katkılarda bulunabileceği konusu üzerinde durulmuştur. Büyükelçi Karagöz, yerel basın temsilcilerine yaptığı açıklamaların ardından Moğolistan Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ne mensup öğrencilerle başta eğitim sektörü olmak üzere iki ülke ilişkilerini ilgilendiren konularda bir sohbet toplantısı gerçekleştirmiştir. 

Öğle yemeğinde, Vilayetin nüfusunun çoğunu Kazakların oluşturduğu Khongor İlçesinde bir aileye konuk olan Büyükelçi Karagöz ve heyetimiz, öğleden sonra keza bir Türk yatırımı olan un değirmeni fabrikasında ve Darkhan Nekhi deri işleme tesisinde incelemelerde bulunmuştur. 

İlgili Dosyalar :

- IMG_2453.JPG

- IMG_2469.JPG

- IMG_2490.JPG