Türkiye Cumhuriyeti

Ulanbator Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Basın Açıklaması , 15.12.2014

Türkiye Cumhuriyeti Ulanbator Büyükelçisi Murat Karagöz, beraberinde TİKA Moğolistan Program Koordinatörü Doç. Dr. Ekrem Kalan ve TİKA yetkilileri ile Türk basın mensupları olduğu halde, 13-14 Aralık 2014 tarihlerinde Hövsgöl Vilayeti’nin Mörön şehrini
ziyaret etmiştir.

TİKA’nin, Moğolistan’ın en küçük etnik grubu Tsaatan’lara (Dukha Türkleri) damızlık ren geyiği temin etme projesi çerçevesinde Rusya’nın Tuva Özerk Cumhuriyeti’nden getirtilen geyikler, yerel halkın hazır bulunduğu bir törenle, geçimini ren geyikleri ile sağlayan Tsaatan ailelerine teslim edilmiştir.

Moğol Hükümeti’nin yeni açtığı karayolundan gerçekleşen ve 10 saat süren yolculuğun sonunda düzenlenen teslim töreni, -30 derecede gerçekleşmiş ve renkli görüntülere sahne olmuştur.

Büyükelçi Karagöz, törende yaptığı konuşmada, Türkiye’nin, Moğolistan’ın ekonomik kalkınmasına, refah ve esenliğine olan katkısı ile güçlü tarihi bağlarını vurgulamış; TİKA’nın başarılı çalışmalarını övmüş; Türkiye ile Moğolistan arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 45.yıldönümünde böyle anlamlı bir projeyi hayata geçirmekten büyük memnuniyet duyduğunu söylemiş ve 76 milyon Türk vatandaşının selam ve sevgilerini iletmiştir.