Türkiye Cumhuriyeti

Ulanbator Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Struma Hadisesi İçin Düzenlenen Anma Töreni , 03.03.2015

Filistin’e gitmek üzere Köstence limanından kalkan “Struma” isimli bir gemi, istiap haddinin çok üstünde taşıdığı yolcularıyla, 24 Şubat 1942 tarihinde Karadeniz’de Şile açıklarında karasularımız dışında bir Sovyet denizaltısı tarafından torpillenerek batırılmış ve 103’ü çocuk olmak üzere, Bulgaristan uyruklu mürettebatla birlikte 768 Yahudi mülteci bu olay sonucunda hayatını kaybetmiştir. 

23 Şubat 2015 günü konuya ilişkin olarak Dışişleri Bakanlığımız tarafından bir açıklama yapılmış ( http://www.mfa.gov.tr/no_-71_-23--february-2015_-press-release-regarding-the-incident-of-torpedoing-of-the-struma-vessel-in-the-international-waters-of-the-black-sea-on-february-24th_-1942.en.mfa ),  ardından başta İstanbul Valiliği, Emniyet Genel Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Türk Musevi Cemaati ve Kültür ve Turizm Bakanlığımızın işbirliğinde 24 Şubat 2015 tarihinde İstanbul’da Sarayburnu’nda Sepetçiler Kasrı’nda bir anma töreni düzenlenmiştir. 

Anma törenine, Kültür ve Turizm Bakanımız, İstanbul Valisi, Bakanlığımız ve İstanbul Temsilciliğimiz mensupları, İstanbul’da yerleşik korkonsülerden temsilciler, Yahudi cemaatimiz üyeleri, Ulus Musevi Lisesi öğrencileri, akademisyenler ve basın mensuplarından oluşan 150’den fazla kişi iştirak etmiştir.

Devlet düzeyinde ilk kez iştirak edilen Struma anma törenlerine basın yoğun ilgi göstermiş, tören başlıca ulusal gazetelerin sütunlarına haber olarak yansımıştır. Bu kapsamda, “Hurriyet Daily News” ve “Daily Sabah”ta konuyla ilgili olarak yer alan haberlere aşağıdaki linklerden ulaşılması mümkündür.

http://www.hurriyetdailynews.com/victims-of-struma-disaster-remembered-in-istanbul-.aspx?pageID=238&nID=78817&NewsCatID=341

http://www.dailysabah.com/nation/2015/02/25/turkey-commemorates-struma-disaster-with-turkish-jews

Tören, ülkemizin zengin toplumsal yapısının, bu yapıyı oluşturan fertler arasında mutlu ve üzüntülü zamanlarda her daim mevcut olan duygudaşlığın bir kez daha gösterilmesi bakımından son derece faydalı olmuştur.