Türkiye Cumhuriyeti

Ulanbator Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Sayın Başbakanımızın Holokost Anma Töreni Mesajı , 02.02.2016

İnsanlık tarihinde benzeri bulunmayan bir vahşet olan Holokost sırasında, Avrupa’nın ortasında milyonlarca masum insan, akıl almaz yollarla yokedilmiştir.

Holokost, ırkçılık ve ayrımcılık bataklığına saplandığı takdirde, insanın insana hangi kötülükleri yapabileceğini tüm çarpıcılığıyla ortaya koyması bakımından, sadece mağdurlarını değil, tüm insanlığı derinden etkilemiştir.

Holokost başta olmak üzere, insanlığa karşı işlenen suçları hatırlamak, anmak ve gelecek nesillere aktararak bir daha yaşanmamasını sağlamak bir insanlık görevidir. İnsan hayatını en mukaddes değer olarak gören ülkemiz, bu ve benzeri suçların bir daha asla tekrarlanmaması için gereken adımları atmaya devam edecektir.

2011 yılından beri İstanbul’da gerçekleştirilen Holokost Anma törenlerinin son iki yılda Başkent Ankara’da gerçekleşmesi, ülkemizin bu konudaki duruş ve yaklaşımının açık bir göstergesidir. Bilvesile töreni düzenleyen Ankara Üniversitesi’ni kutluyorum.

Holokost’ta hayatlarını kaybeden milyonlarca masum Yahudi’yi bugün, tüm dünya milletleri ile birlikte, bir kez daha saygıyla anıyorum.