Türkiye Cumhuriyeti

Ulanbator Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Büyükelçilik Duyurusu, 22 Temmuz 2016 , 22.07.2016

Anayasal düzenimize yönelik başarısız, silahlı darbe teşebbüsüyle bağlantılı gelişmeler üzerine ülkemizde 21 Temmuz’dan itibaren 90 gün süreyle “olağanüstü hal (OHAL)” ilan edilmiştir.

Büyükelçiliğimize, OHAL uygulamasının ülkemize gelecek Moğol turistleri ve tur operatörlerini etkileyip etkilemeyeceği yönünde bazı sorular gelmektedir.

Kültür ve Turizm Bakanlığımızdan alınan bilgilere atfen, 21.07.2016 tarihinden itibaren üç ay boyunca ülke genelinde ilan edilen olağanüstü hal durumunun, vatandaşların hak ve özgürlüklerine yönelik tehdide karşı devletin mücadele edebilmesi amacıyla güvenlik önlemlerini arttırması için anayasal hukuk kuralları çerçevesinde uygulanacak tedbirler paketi olduğu bilinmelidir. Sözkonusu önlemler paketi temel hak ve özgürlükleri kısıtlayıcı bir husus içermemektedir. Uygulanacak güvenlik önlemleri, Türk vatandaşlarının gündelik yaşamlarını, ülkemize seyahat edecek ziyaretçilerin seyahatlerini ve tatillerini hiçbir şekilde etkilemeyecek olup, uluslararası turizm hareketlerine ve havayolu trafiğine ilişkin herhangi bir engel teşkil etmemektedir. Hiçbir destinasyonumuzda misafirlerimizin tatillerini güvenli bir biçimde geçirebilmelerine ilişkin olumsuz bir durum sözkonusu değildir.

Moğol kamuoyuna saygıyla duyurulur.