Türkiye Cumhuriyeti

Ulanbator Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Tbmm Başkanı Sayın Cemil Çiçek'in Moğolistan'ı Ziyareti Hk. , 23.06.2014

AÇIKLAMA

TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek, beraberinde eşi ve bazı milletvekilleri olduğu halde 23-26 Haziran 2014 tarihlerinde Moğolistan’a resmi bir ziyaret gerçekleştireceklerdir.

 Moğolistan Büyük Khuralı Başkanı Enkhbold’un davetine icabetle ve Türkiye ile Moğolistan arasındaki diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 45.yıldönümü vesilesiyle düzenlenecek ziyaret sırasında Sayın TBMM Başkanı, muhatabı Başkan Enkhbold’a ilave olarak, Moğolistan Cumhurbaşkanı Elbegdorj ve Başbakan Altankhuyag ile de görüşmeler yapacaktır.

TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek ve Büyük Khural Başkanı Enkhbold 24 Haziran akşamı T.C. Ulanbator Büyükelçiliği resmi ikametgâhında 45. Yıldönümü anısına düzenlenecek bir resepsiyona evsahipliği yapacaklardır.

Sayın TBMM Başkanı ve Başkan Enkhbold, eşleri ve kendilerine refakat eden heyet üyeleri ile birlikte 25 Haziran Çarşamba günü Karakurum’a geçeceklerdir. Sayın TBMM Başkanı buradaki ziyaretlerinde Orhun Abidelerinin yer aldığı ve TİKA tarafından kurulmuş Hoşu Saydam Müzesi ile Erdene Zuu Manastırı ve Karakurum müzesini ziyaret edecek, onuruna düzenlenecek Mini Naadam şenliğine katılacaktır.

Sayın TBMM Başkanı, Moğolistan’ı ziyareti sırasında bazı Türk şirketlerinin projelerinin açılışını da gerçekleştirecektir.

Sayın TBMM Başkanın, Moğolistan’a gerçekleştireceği bu ziyaretin her alanda mükemmel düzeyde seyreden iki ülke ilişkilerinin derinleştirilmesi ve çeşitlendirilmesine katkıda bulunması beklenmektedir.